Yazılım Nedir ve Yazılımın Amaçları Nelerdir?

Yazılım Hakkında

Çağımızın bütün işlerinin Teknoloji tarafından karşılandığını düşünürsek güncel olan bütün problerimize diyemesek bile çoğu problemlerimize Teknolojinin Yazılım dalında çözüm bulabiliriz. Bir fabrikada çeşit çeşit makinalar var ve bunların çalışması bir beyine yazılan algoritma yani yazılım ile çalışmaktadır. Sosyal hayatımızda kullandığımız ürünler(PC, TV, Dolap, Bulaşık Makinası, Çamaşır Makinası) v.s bir çok üründe yazılım aracılığı ile çalışmaktadır. Yalnız Yazılım böyle kolay anlatımla yapılabilecek şeyler değildir. Bir düzen bir sıralama içinde gerçekleşmesi gerekir. Buna Biz Algoritma diyoruz. Programların çalışma sırasını ve istisnalar ve işlevler karşısında neler yapılacağını belirler.

1- Genel Amaçlı Uygulama Yazılımları

2- Özel Amaçlı Uygulama Yazılımları

Yazılım örnekleri;
1- Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint)
2- Winrar
3- Norton
4- Winamp çeşitli kategorilerdeki örnek yazılımlardır.
Hizmet Yazılımları nedir?
Hizmet (Utility) yazılımları, genel sistem destek işlemlerini yapmak için kullanılan programlardır. Diskleri biçimlendirmek, dosyaları kopyalamak, disklerdeki programları yedeklemek, dosya sıkıştırma, dosya transfer (ftp), klavye düzenleme, disk yüzeyini düzenleme(fdisk, partition magic), virüs temizleme gibi işlemleri yaparlar. Çoğu işletim sistemi hizmet yazılımlarının yaptığı işlerin çoğunu yapmaktadır. Fakat bazı durumlarda hizmet yazılımları ayrı bir paket olarak daha güçlü özelliklerle üretilmektedir.
Zararlı Yazılım nedir?
Bilgisayarlara,faydalı yazılımlara zarar veren, kullanıcı dosyaları üzerinde tahribat yapan, kullanıcı bilgilerini çalan yazılımlara zararlı yazılımlar denilmektedir.
Zararlı yazılımlar kendi kendilerini çoğaltabilen, bir bilgisayardan diğerine yayılabilen ve çoğu kez bilgisayar sistemlerine kasten zarar vermek için yazılmış programlardır.
Her yazılım her bilgisayarda çalışır mı ?
Bilgisayarda hangi işletim sistemi kurulu olduğundan bağımsız şekilde çalışabilen yazılımlar üretebilse de, pek çok yazılım tek bir işletim sisteminde çalışacak şekilde üretilir. Ayrıca her yazılımın çalışmak için gereksinim duyduğu farklı donanım özellikleri olabilir ve bu donanıma sahip olmayan bilgisayarlarda bu yazılımı çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Casus yazılım nedir?
Casus yazılım tanıtım kişisel bilgi toplama veya onayınızı almadan bilgisayarınızın yapılandırmasını değiştirme gibi belirli davranışları gerçekleştiren yazılımlar için kullanılan genel bir terimdir.
Özgür yazılım nedir?
Özgür yazılım kavramı, kullanıcıların, yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, üzerinde çalışma, değiştirme ve geliştirme özgürlükleriyle ilgili bir kavramdır.
Bir yazılımın özgür yazılım olabilmesi için hangi şartları taşımalıdır ?
1- Herhangi bir amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğüne, 2- Her ne istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını ögrenmek ve onu değiştirme özgürlüğüne (Yazılımın kaynak koduna ulaşmak, bu iş için önkoşuldur. ), 3- Kopyaları dağıtma özgürlüğüne, 4- Tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde programı geliştirme ve geliştirdiklerinizi yayınlama özgürlüğüne kullanıcılar sahipse o yazılım özgür yazılımdır.